Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych

Protokół Jury XX Regionalnego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych
„O TORT BABY JAGI” 2017

Jury w składzie:

Ewa Walesiak – aktorka Teatru „Kwadryga”

Krystyna Pryszczyk – aktorka Teatru Polskiego z Bielska Białej,

Michał Skiba – dydaktyk, reżyser, instruktor teatralny przygotowujący do prowadzenia teatrów amatorskich w szkołach i placówkach

Jerzy Kuczera  – Przewodniczący Jury – aktor Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Dyrektor Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. Prezes Śląskiego Oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej w Katowicach, Prezes Bractwa Artystycznego przy Związku Górnośląskim.

Po obejrzeniu, analizie i ocenie w dniach 26 i 27 kwietnia br. 21 zaprezentowanych spektakli postanowiło przyznać:
w kategorii zespołów przedszkolnych

I miejsce  –  „KUBUSIAKI”  z Gminnego Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka w Woli „SŁOŃ TRĄBALSKI” reż. Lucyna Tomala, Małgorzata Jasiołek, Elżbieta Żak

II miejsce „KURTYNKA” z Gminnego Przedszkola Publicznego nr 2 im. Wandy Chotomskiej w Woli „BAL W POKOIKU LAL” reż. Ewelina Chmielniak

III miejsce„Baj – Baje” z  Gminnego Przedszkola Publicznego  im. Jana Brzechwy w Górze „TRZY MAŁE ŚWINKI” reż. Renata Nowak

Wyróżnienie ex aequo„STOKROTKI” z Publicznego Przedszkola nr 10 w Ćwiklicach „O TADKU NIEJADKU, BABCI I DZIADKU” reż. Agnieszka Kościelny – Gadowska oraz „GILGOTKI”  z Gminnego  Przedszkola Publicznego „Bajka” we Frydku oddział w Gilowicach „TORT BABY JAGI” reż. Aleksandra Nowotko,   Paulina Suchodolska, Alicja Szafron

w kategorii zespołów szkół podstawowych

I miejsce„AKUKU” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach „DOBRY UCZYNEK SKRZATÓW”  reż. Bogumiła Szmidt – Kruk

II miejsce„KOLOROWA TĘCZA” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Woli „KSIĘZNICZKA I ŚWINIOPAS” reż. Jolanta i Zygmunt Widlarz

III miejsce„BAJLANDIA” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Woli „MAŁY KSIĄŻE”  reż. Ewa Kubeczko, Renata Sanocka

Wyróżnienia – Jury nie przyznało nagrody

w kategorii zespołów gimnazjalnych i licealnych

I miejsce„PaniKaa” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu „ŁĄCZNICZKI” wg opowiadania o tym samym tytule reż. Katarzyna Boroń

II miejsce – Jury nie przyznało nagrody

III miejsce„TEATR MŁODYCH AKTORÓW” z Gminnego Gimnazjum z Oddz. Integracyjnymi im. Roku Jubileuszowego w Bojszowach „ROMEO I JULIJKA” w wydaniu po naszymu, czyli po śląsku reż. Marta Panek, Małgorzata Jęczmyk – Głodkowska

Wyróżnienie – Jury nie przyznało nagrody

Organizatorami Przeglądu byli Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej oraz Zespół Oświaty i Wychowania w Miedźnej. Honorowy Patronat nad Regionalnym Przeglądem Teatrów objął Śląski Kurator Oświaty.

W Jubileuszowym Regionalnym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O Tort Baby Jagi” zaprezentowano 21 spektakli.

20 lat istnienia Przeglądu umocowało jego rangę, znaczenie nie tylko w gminie Miedźna ale w całym regionie. Zauważyły to najwyższe władze oświatowe naszego województwa – obejmując patronat honorowy Śląskiego Kuratora, największa w tym zasługa sprawnej, sprawdzonej a nade wszystko kreatywnej ekipy Gminnego Ośrodka Kultury.

Dbałość o uczestników, aranżacja plastyczna, zapewnienie profesjonalnej obsługi technicznej, zapewnienie wyżywienia, upominków oraz nagród to wypróbowany model współpracy Ośrodka Kultury z władzami Gminy. Ta współpraca może być przykładem dla ruchu teatralnego w całej Polsce.

Otwarta formuła Przeglądu pokazuje tendencje i możliwości jakie panują w miejscach edukacji nie tylko artystycznej.

Dobór repertuaru w tym roku pokazał jednocześnie, że dobra literatura jest najcenniejszym gwarantem sukcesu. Apelujemy o głębszą refleksję dotyczącą słowa pisanego, nagranego, uszytego i namalowanego. Apelujemy do instruktorów – reżyserów o trafniejsze obsadzanie dzieci i młodzieży w powierzanych im rolach.

Dobrze by było, gdyby przynajmniej reżyserzy oglądali przeglądowe prezentacje – bowiem zdarzało się wiele inscenizacyjnych i reżyserskich błędów.

Na dobrym przykładzie warto uczyć się warsztatu.

Szanowani Państwo, jubileusz skłania do refleksji. Uczestniczki pierwszych przeglądów przyjechały ze swoimi zespołami na wolański przegląd. To wielki sukcesów pomysłodawców, kontynuatorów i władz gminy Miedźna.

Najmłodsi uczestnicy Przeglądu (przedszkolaki) otrzymali „Niespodzianki Baby Jagi” – maskotki zajączki.

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w Przeglądzie. Opiekunowie nagrodzonych gryp teatralnych otrzymali podziękowania i nagrody książkowe.

Nagrody ufundowali Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli oraz Zespół Oświaty i Wychowania w Miedźnej.

Jury pragnie podziękować organizatorom oraz władzom samorządowym gminy Miedźna z Wójtem Bogdanem Taranowskim na czele, za poparcie i konsekwencję w tworzeniu i rozwoju ruchu teatralnego w gminie Miedźna, którego dorobek artystyczny i organizacyjny może stanowić wzór dla gmin sąsiednich i całego województwa śląskiego.

Nagrodę Grand Prix XX Regionalnego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O Tort Baby Jagi” otrzymuje grupa teatralna „PaniKaa” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu „ŁĄCZNICZKI” wg opowiadania o tym samym tytule reż. Katarzyna Boroń.

Jury:

Ewa Walesiak