Amatorska Grupa Teatralna

Amatorska Grupa Teatralna w Woli funkcjonuje od 2018 roku, wcześniej – od 2009 r. była częścią Zespołu Pieśni i Tańca „Wolanie”. Obecnie grupa liczy 10 członków: głównie z Woli, ale także z Gilowic, Bojszów i Ćwiklic. Od początku scenarzystką i reżyserką spektakli jest Pani Bronisława Niesyto ( emerytowana nauczycielka Gminnego Przedszkola Publicznego nr 2 w Woli, w którym pracowała 30 lat). Do tej pory Pani Bronisława napisała i wyreżyserowała 7 spektakli obrzędowych: „Robienie palmy wielkanocnej”, „Zrękowiny”, „Poprawiny”, „Zabawa u Grzesia”, „Zimowe wieczory”, „Herody”, „Kiszyni kapusty”. Spektakle wystawiane przez grupę z Woli są autentyczne, nie tylko dzięki wielkiemu zaangażowaniu aktorów oraz dobrym scenariuszom, ale również dzięki wykorzystywanym rekwizytom czy strojom. Celem grupy teatralnej jest propagowanie naszych śląskich tradycji i zwyczajów, przypominanie czasów, o których coraz bardziej zapominamy.

Amatorska Grupa Teatralna zdobyła wiele nagród i wyróżnień, nagrodę Grand Prix na przeglądach gminnych, regionalnych i wojewódzkich.

Obecnie działalność grupy jest mocno ograniczona, ze względu na pandemię. Jednak pomysłów na kolejne spektakle jest sporo.